Blog

LED szalagok csatlakoztatása, felszerelése és összekötése

2025.01.27 09:26
LED szalagok csatlakoztatása, felszerelése és összekötése

LED szalagok csatlakoztatása, felszerelése és összekötése

Ez az útmutató a LED szalagok rögzítésének, csatlakoztatásának, rövidítésének és meghosszabbításának központi témáival foglalkozik. Áttekinthető ábrák, érthető magyarázatok és gyakorlati példák segítenek elsajátítani a szükséges tudást!

Informatív és gyakorlatorientált módon kezdjük a LED szalagokhoz szükséges kiegészítőkkel, majd részletesen foglalkozunk a LED szalagok ragasztásával. Hasznos tippeket adunk a szalagok hosszabbításához és rövidítéséhez, betekintést nyújtunk a fényerő-szabályozásba, valamint lépésről lépésre ismertetjük a LED szalagok csatlakoztatásának módját.

 

Szükséges kiegészítők LED szalagokhoz

fenyeroszabalyzo.jpg

 

24V-os tápegység

Ez az eszköz átalakítja a 230V feszültséget a szükséges 24V egyenfeszültséggé.
Ügyelj arra, hogy a teljesítményt megfelelően válaszd meg!

ledszalagkapocs.jpg

LED csatlakozó (opcionális)

Ha LED szalagokat szeretnél összekötni, ezt megteheted forrasztással vagy csatlakozók használatával. Ehhez számos különböző lehetőség áll rendelkezésre: csatlakozókábellel vagy anélkül, a szalagok közvetlen összekötésével vagy köztes kábellel, valamint sarok-, T- és X-csatlakozókkal.

ledszalagprofil.jpg

LED profil


A profil több fontos funkciót is betölt, és általában alumíniumból készül. Megvédi a LED szalagokat a mechanikai sérülésektől, egyszerűsíti a telepítést, és biztosítja a LED szalagok optimális hűtését. A megfelelő hűtés kulcsfontosságú a világítás élettartamának szempontjából. Csak hatékony hőelvezetés mellett érhető el akár 100.000 órás élettartam.
tapegyseg.png

LED-dimmer (opcionális)


Ha szeretnéd a LED szalagot fényerőszabályozni és/vagy színt beállítani, szükséged lesz egy (PWM) dimmerre. Ezt a dimmert a tápegységből érkező 24V látja el energiával, a színt vagy a fényerő szintjét pedig manuálisan, rádiófrekvenciás távirányítóval vagy vezetékes interfészen keresztül lehet beállítani. A vezérlés történhet alkalmazás vagy okosotthon rendszer segítségével.

 

 

LED szalagok rögzítése
A LED szalagok felszerelése és telepítése nagyon egyszerű és problémamentes. Ahhoz, hogy a világítás hosszú távon és megbízhatóan működjön, mi, mint gyártó, további tippeket és legjobb megoldásokat adunk neked!

 

LED szalag ragasztása
A LED szalagok általában ragasztószalaggal vannak ellátva az aljukon, így egyszerűen és rugalmasan rögzítheted őket különböző anyagokon.

 

A LED szalagok ragasztásakor az alábbi pontokat érdemes figyelembe venni, hogy a lehető legjobb ragasztási eredményt érhesd el:

  • Nyisd ki a csomagot, de NE gördítsd ki a LED szalagot! Ne felejtsd el, hogy elektronikai alkatrészekről van szó, így a hajlítás vagy a csavarodás sérüléseket okozhat a termékben.
  • Mielőtt felszereled, végezz el egy rövid világítási tesztet! Ehhez a még tekercsben lévő szalagot rövid ideig csatlakoztasd a szükséges feszültséghez (általában 24V).
  • Tisztítsd meg a felületet, ahova helyezni fogod, különösen figyelj arra, hogy a zsírok és olajok csökkenthetik a ragasztók tapadási tulajdonságait! Ügyelj arra, hogy a tisztítószer kompatibilis legyen a felülettel és hogy a felület teljesen száraz legyen.
  • Opcionálisan a nagyon sima, festett felületeket először csiszold meg, hogy növeld a tapadási képességet. A festett vagy bevont felületek előkezelésére kefe vagy csiszolás a legjobb módszer!
  • Figyelj a felület hőmérsékletére, és adj időt az anyagoknak, hogy akklimatizálódjanak. Különösen a kültéren vagy pincében tárolt LED profilokat ne hideg állapotban alkalmazd . A felület enyhe felmelegítése további tapadási tulajdonságokat biztosít!
  • Óvatosan és fokozatosan távolítsd el a hátoldali védőfóliát a ragasztószalagról. Ne vedd le egyszerre az egész papírt, mert az a LED szalag összeragadásához vezethet.
  • Kezdd a LED szalag ragasztását egy saroknál. Görgess le egy kis darabot (max. 50 cm), távolítsd el a védőfólia végét, és rögzítsd a LED szalagot egyenesen. Ne gyakorolj felesleges nyomást az elektronikai alkatrészekre, és különösen ügyelj arra, hogy a COB LED szalagoknál ne alakuljon ki túl nagy helyi nyomás a foszforszinten. Kerüld el a légbuborékok kialakulását, mert ezek felszíni egyenetlenségeket okozhatnak, és hosszú távon a LED szalag leválásához vezethetnek.
  • Folyamatosan haladj előre, mindig egy darabot letekerve a szalagból, majd a ragasztószalagról a védőfóliát eltávolítva rögzítsd a szalagot. 

 

LED-szalagok rögzítése alumínium profilokban
Optimális esetben az LED profilokat a LED szalagok előtt kell felszerelni. Így kevesebb terhelés éri a LED szalagok ragasztószalagjait hajlításkor. Ezenkívül a profilok stabilabban és biztonságosabban rögzíthetők. Általában előre ki vannak fúrva, és süllyesztett fejű csavarokkal rögzíthetők a kívánt helyen. Miután megtisztítottad, zsírtalanítottad és megszárítottad a profilokat, rögzítheted a LED szalagokat.
 

LED szalagok összekapcsolása, vágása és meghosszabbítása


LED szalagok vágása ollóval
A LED szalagok a jelölt helyeken vághatók. A vágási egységek távolsága a LED szalagtól függően 3 és 10 cm között változik. Ezenkívül létezik a "cutanywhere" típusú LED szalag, amely bárhol vágható. A vágáshoz a hagyományos ollókat éppúgy használhatod, mint a precíz a professzionális eszközöket. Ügyelj arra, hogy minél egyenesebb legyen a vágás, és végezd el ezt a műveletet a LED szalagok felszerelése előtt.
Szakértői tipp: Ha biztos vagy benne, hogy a szalag végén nem kell hosszabbítani, ne a jelölt vágási hely közepén vágj, hanem egy kicsit előtte. Így a maradék szalagon sokkal nagyobb felületek lesznek, amelyeket később felhasználhatsz.

LED szalagok összekapcsolása
Különböző módok vannak a LED szalagok meghosszabbítására. A klasszikus módszer a LED szalagok forrasztása, amely nagyon megbízható és hosszú távú megoldást kínál, de ügyességet és precizitást igényel. Különösen nehezen hozzáférhető helyeken szükség van egy kis türelemre és kézügyességre.
LED szalag csatlakozókat is használhatsz. Ez a praktikus megoldás különösen kezdők számára kedvelt, mivel nem kell forrasztani a LED szalagokat. Ezenkívül a gyorscsatlakozók különböző kivitelben elérhetők. Különböző típusú lyukasztott csatlakozók állnak rendelkezésre, amelyek lehetővé teszik a szalagok közvetlen, távolság nélküli meghosszabbítását, de olyan típusok is léteznek, amelyek között kábel található. Ezen verziók különösen népszerűek, ha sarkok vagy T- és kereszt csatlakozások megvalósítása a cél. Az univerzális csatlakozók segítségével akár három vagy négy szalag keresztkapcsolását is könnyedén elvégezheted!

 

LED szalagok csatlakoztatása és dimmelése 
Meanwell NDR-480-24, tápegység LED szalagokhoz és LED spotokhoz
A LED szalagokat 24V-os tápegység látja el, amely egyenáramot biztosít (a szükséges feszültség a használt LED szalagtól függ) Fontos figyelni a csatlakozók polaritására, és máris csatlakoztathatod a szalagot. Az alábbiakat érdemes figyelembe venni:

  • Figyelj a megfelelő polaritásra! A + és - csatlakozók jól láthatóan fel vannak tüntetve a LED szalagon.
  • A tápegységnek (amelyet néha LED meghajtónak is neveznek) elég erősnek kell lennie, azaz megfelelő teljesítményt kell biztosítania. Számold ki a LED szalagok összes fogyasztását, és hagyj egy kis tartalékot is. A megfelelő tápegység kiválasztásában segít a blogbejegyzésünk: Melyik tápegység a legjobb LED szalagokhoz?
  • Az 5 méter hosszúságú LED szalagokat könnyen egyoldalú tápellátással is elláthatjuk. Hosszabb szalagok esetén az alábbiakban találod a részletes leírást.

 

Milyen gyakran és hol kell tápellátást biztosítani?
Az 5 méteres LED szalagok a szabványos hosszúság, és ennek jó oka van. Ezt a hosszúságot egyoldalú tápellátással nem szabad túllépni. A teljes áramot ezen az 5 méteren keresztül kell vezetni, ami feszültségcsökkenést eredményez. Ha további LED szalagokat csatlakoztatsz az eredetihez, ezek sokkal kevesebb fényt adnak majd le. Ha hosszabb LED-telepítést szeretnél megvalósítani, a LED szalagokat gyakrabban kell tápellátással ellátni. Ha a LED szalagok hossza meghaladja az 5 métert, akkor a szalagokat középről vagy mindkét oldalról kell tápellátni. Az univerzális csatlakozók itt is nagyon megkönnyítik a munkát. 
10 méter feletti LED szalagokat egyes szegmensekre kell bontani, maximum 10 méteres hosszúsággal. Ezek a szegmensek külön tápellátást kapnak, de ugyanazzal a tápegységgel és dimmerrel működtethetők, ha az összkapacitás elegendő.
Ezek a javaslatok minden 5 méteres LED szalagra érvényesek, függetlenül azok teljesítményétől!

 

LED szalagok fényerőszabályozása és színbeállítása
Ehhez egy úgynevezett PWM dimmerre (köznyelvben LED dimmerként is ismert) van szükség. A dimmert a LED-szalagok és a tápegység közé kell bekötni. A kiválasztásnál figyelembe kell venni, hogy a dimmer támogatja-e a szalagok számára szükséges feszültséget és teljesítményt.

Példa:
Egy 4 csatornás PWM dimmerrel akár 12 méter hosszú COB-RGBW LED szalagot is üzemeltethet. A feszültség ellenőrzése után (mindkettő 24V) keresse meg az adatlapban az egyes színcsatornák legnagyobb áramerősségét/teljesítményét. Ebben az esetben a piros csatornánál 6 W/m (watt per méter) az érték. A dimmer csatornánként 72 W-ot támogat, így a maximális hossz 12 méter.

A dimmer egy buszrendszeren keresztül (leggyakrabban DMX vagy DALI) csatlakoztatható az okosotthon rendszerhez, amelyen keresztül vezérelhető.

 

LED szalagok rögzítése gyerekjáték

A LED szalagok rögzítése igazán egyszerű, ha tudod, mire kell figyelni. Kövesd az említett szerelési lépéseket, és minimális erőfeszítéssel lenyűgöző világítást érhetsz el otthonodban. Bánj óvatosan a LED szalagokkal, haladj lépésről lépésre nyugodtan, és semmi sem állhat az utadba, hogy egyedi, saját kezűleg összeszerelt világítási megoldást hozz létre!